»Dijaki morajo oddati vlogo za pridobitev Zoisove štipendije do 9. septembra, študentje do 10. oktobra, torej mesec pozneje.«
»Oddajo naj popolno vlogo, pozorni naj bodo tudi na malenkosti, kot je podpis, pa pooblastila, če so mladoletni, to je sploh pomembno pri deficitarnih poklicih, ker vlogo sopodpišejo zakoniti zastopniki.«
»Pretiranega navala v fizični obliki ni. Je pa res, da smo vlagatelje pozivali, naj raje oddajajo po pošti, ravno zato, da tukaj ne bi bilo kakšnega zastoja. Pričakujemo, da bo več vlog zagotovo prispelo po pošti še v tem tednu. Do zdaj mislim, da jih imamo okoli dvajset. Vloge naj bodo popolne, se pravi, izpolnjena naj bodo vsa polja, naj ne manjka niti podpis, zato da sami postopki ne trajajo predolgo.«
»Če kdo ne ve, v katero skupino je uvrščen najboljše, da preveri pri centru za socialno delo, pa mu bodo razložili, ker se to vidi iz odločbe.«
»Po dveh letih lahko upravičenci oddajo vlogo za podaljšanje in potem preidejo v trajno last. Operacijski sistem je odprtokoden operacijski sistem skladno s strategijo Digitalna Slovenija 2030.«
»To pomeni, da za terjanje preživnin ni potrebno zamudnih odvetniških postopkov, kot je bilo do zdaj.«
»Seveda je pa treba biti tudi pozoren, ko vlagajo dokazila na skladu, da so izpolnjeni ustrezni obrazci, dobijo jih na spletu, morajo priložiti veljaven izvršilni naslov s potrdilom o pravnomočnosti, to je sodba sodišča, potem tudi zadnje obvestilo o sklenitvi preživnine pristojnega centra za socialno delo.«
»Za mesec avgust je recimo aktualen podatek, približno tristo tisoč evrov izplačanih nadomestil za preživnine za približno 3300 otrok.«
»Sklad je dokaj uspešen v izterjavah, v bistvu okrog šestdeset odstotkov neplačanih preživnin uspe izterjati.«
»Treba je vedeti, da mnogo ljudi nima pravniškega znanja in ta način smo en korak preskočili. Ni se treba najprej obrniti na sodišče in šele nato na sklad, temveč neposredno na sklad. S tega stališča gre za poenostavitev postopka in tako bolje dosežemo tiste, ki so potrebni pomoči.«
»Če upravičenec vloži zahtevo na sodišče, lahko izterja preživnino v celoti in za nazaj ter seveda tudi tekoče preživnine. Če je preživninski zavezanec zaposlen ali ima sredstva na računu, strankam svetujemo, da za neplačane preživnine uporabijo postopek izvršbe.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju